ANANAS

Faydaları: Yüksek vitamin, mineral, lif içermesinden dolayı faydalıdır. Bromelain enzimi sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Selülit oluşumunu engeller.
Saklama Koşulları: Ananası saklamak için streç ya da alimünyum folyoya sararak kokusunun diğer yiyeceklere bulaşmasını önleyebilirsiniz. Ananas buzdolabında saklanmalıdır. Dilimlediğiniz ananasları ağzı sıkıca kapatılmış bir saklama kabında buzdolabında 2-4 gün saklayabilirsiniz.

YABAN MERSİNİ

Faydaları: C ve E vitamini, potasyum, demir, folik asit ve lif açısından zengindir. 1 fincan taze yaban mersini 1 adet meyve yerine tüketilebilir.
Saklama Koşulları: Yıkamadan 5-10 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda 6-8 ay muhafaza edebilirsiniz.

FRENK ÜZÜMÜ

Faydaları: A, B, B2 ve C vitaminleri bolca bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Sindirim sistemindeki iltihaplarda faydalıdır. Karaciğer şişkinliğini ve sarılığı giderir. Şurubu çok besleyicidir.
Saklama Koşulları: Yıkamadan 4-5 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda 6-8 ay muhafaza edebilirsiniz.

HİNDİBA

Faydaları: Yüksek oranda potasyum, lif ve su içerir. Yapraklarını salata yaparak yemek prostata iyi gelir. İştah açıcıdır, idrar söktürür, karaciğer sağlığına katkısı vardır. Safra kesesi ve gut hastalığı ağrılarına iyi gelmektedir.
Saklama Koşulları: Ambalajını açmadan 5 ila 7 güne kadar buzdolabında +4 derecede saklayabilirsiniz. Hindibaların ışık görmemesine özen

KUŞKONMAZ

Faydaları: Karaciğer ve böbreklerin muntazam çalışmasını sağlar. Kanı temizler, Kolesterolü düşürür, hazmı kolaylaştırır, yüksek folik asit sayesinde kalp hastalıklarına ve hamilelikte bebek gelişimine destek olur. Sivilce ve egzamanın iyileşmesinde yardımcı olur, kandaki şeker miktarını düşürür.
Saklama Koşulları: Yıkamadan 5 cm suya dik oturtup, üstünü örttükten ya da uçlarını ıslatılmış mutfak havlusuna sardıktan sonra plastik filmle kaplayarak buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda soyulmuş olarak, haşlamadan saklayın.

AVOKADO

Faydaları: Çok güçlü bir antioksidandır. Kalp-damar ve bağışıklık sağlığını korur, yaşlanma etkilerini geciktirir. A, C ve E vitaminleri bakımından zengin, mineral kaynağıdır. Yetersiz beslenme düzeni olanlar için faydalı bir besindir. Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir. Kansere karşı koruyucudur.
Saklama Koşulları: Ham avokadoları oda sıcaklığında, birbirlerine değmeden yumuşayıncaya kadar bekletebilirsiniz. Olgunlaşan meyveleri kesmeden, buzdolabının en soğuk yerine koymadan 2-3 gün saklayabilirsiniz.

DEMİRHİNDİ

Faydaları: Mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Sindirim bozukluklarına iyi gelir, kan yapıcıdır, susuzluğu giderir, ferahlatıcıdır.
Saklama Koşulları: Buzdolabında havası iyice alınmış plastik poşette kuru olarak uzun süre saklayabilirsiniz. Macun halinde buzdolabında en fazla 3 ay, derin dondurucuda 1 yıl muhafaza edebilirsiniz.

ALTIN ÇİLEK

Faydaları: İçerisindeki betakaroten sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Bol miktarda kalsiyum olmasından dolayı kemik yapısının gelişiminde faydalıdır. Lifli bir meyve olduğundan sindirimi düzenler. Kan dolaşımını hızlandırır, gut ve şeker hastalığına da faydalıdır.
Saklama Koşulları: 7ºC’de %70-%80 nem oranında muhafaza edilmelidir. Paket üzerindeki son kullanma tarihine kadar muhafaza edebilirsiniz.

ÇARKIFELEK

Faydaları: Bol miktarda lif içeren meyve kilo verdirmesinin yanı sıra uykusuzluk, stres ve depresyona karşı doğal sakinleştirici etkisi vardır. Sindirimi düzenleyicidir, bağışıklık sistemine destek olur, obezitede etkilidir, tansiyon düşürücüdür, kalp dostudur, kemikleri güçlendirir, ara öğün olarak tüketilebilir.
Saklama Koşulları: %85 - %90 nemde saklanmalıdır. Olgun meyveler 2 ila 7 derecede 1 hafta boyunca muhafaza edebilirsiniz.

TAZE HİNDİSTAN CEVİZİ

Faydaları: Tazesinde bol miktarda su bulunmaktadır. Bu su vücudun günlük beslenmesi için gerekli olan C vitaminini yeterli bir oranda karşılar.
Saklama Koşulları: Açılmadan, buzdolabında + 4 derecede 15 gün saklanabilir. Açıldıktan sonra aynı gün tüketilmelidir.

HİNDİSTAN CEVİZİ

Faydaları: B grubu vitaminleri, potasyum, mangan, demir, bakır mineralleri, folik asit ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Hindistan cevizinin doymuş yağ içeriği yüksektir.
Saklama Koşulları: Kırılmadan saklanması durumunda oda sıcaklığında 4 ay, rendelenmiş halini hava almayacak şekilde buzdolabında 4 gün kadar, derin dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabilir.

MANGO

Faydaları: Mango, A ve C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Antioksidan ve lif içerdiğinden dolayı bazı kanser türlerine karşı koruyucudur.
Saklama Koşulları: Olgunlaşmamış mango, olgunlaşana kadar oda sıcaklığında 3-5 gün saklanır. Olgunlaşmışları kapalı plastik çantalarda sebzelikten uzak bir yerde 3-4 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

PAPYA

Faydaları: Enerji veren bu besin gelişmekte olan çocuklar, hamile ve emziren bayanlar için mükemmel bir kuvvet deposudur.
Saklama Koşulları: Olgunlaşmamış papayayı oda sıcaklığında kese kağıdında 3-5 gün saklayarak olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Buzdolabında kapalı plastik poşette 3-4 gün saklayabilirsiniz.

LİME

Faydaları: İçerdiği C vitamini yara ve diş iltihaplarında etkilidir. Hazmı kolaylaştırır, sinir sistemini destekler. Kolesterol düşürür, kan dolaşımını düzenler.
Saklama Koşulları: Oda sıcaklığında bir hafta, buzdolabında 3-4 hafta kadar saklanabilir.

KUMKUAT - KAMKAT

Faydaları: Kolesterol ve doymuş yağ çok düşüktür. Sodyum çok düşük, posa, C vitamini açısından çok iyi bir kaynaktır.
Saklama Koşulları: Buzdolabında 2 haftaya kadar ya da oda sıcaklığında 3-4 gün saklanabilir.

MANGOSTEN

Faydaları: İçerdiği demir sayesinde daha güçlü bir bünye sağlar. Özündeki fosfor; doku tamirlerinde, büyüme için gerekli olan protein sentezinde, karbonhidrat ve yağların vücut tarafından kullanılmasında etkisi bulunmaktadır.
Saklama Koşulları: Buzdolabında 5-7 gün, derin dondurucuda 1-2 ay saklayabilirsiniz.

LİÇİ

Faydaları: İhtiva ettiği besin ve mineraller itibariyle iskelet sisteminin ve kemiklerin gelişimine faydalı bir meyvedir. Dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olur.
Saklama Koşulları: Buzdolabında plastik poşette 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda kabuklarını soymadan 1 yıl muhafaza edebilirsiniz.

ZENCEFİL

Faydaları: Sindirim sorunlarına, mide ağrısına, hazımsızlığa iyi gelir.
Saklama Koşulları: OZencefil köklerini havlu kağıda sardıktan sonra plastik bir poşette buzdolabının sebzelik bölümünde 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Rendelenmiş zencefili havası alınmış poşette, derin dondurucuda 6 ay muhafaza edebilirsiniz

ZERDEÇAL

Faydaları: Kansere karşı doğal koruyucudur, kolesterolü düşürür, mideyi kuvvetlendirir. Alzheimer ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
Saklama Koşulları: Serin ve kuru bir yerde birkaç hafta saklayabilirsiniz.

TATLI PATATES

Faydaları: Akciğer ve ağız boşluğu kanserlerini korumak adına da flavonoid yardımı sağlayan doğal ve oldukça zengin bir besin kaynağıdır.
Saklama Koşulları: Oda sıcaklığında 3-5 hafta, buzdolabında 1 ay saklayabilirsiniz.